
Как се разпределят килограмите през бременността?
Какво трябва да знаете за неизбежното покачване на килограмите през 9-те месеца?
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Какво трябва да знаете за неизбежното покачване на килограмите през 9-те месеца?
Много бъдещи майки изпитват колебливи емоции, докато носят бебето в утробата си... Защото... уж си част от целия процес, а всъщност той остава скрит от теб, в теб самата. Доста често фактори като размерите и позицията на бебето могат да станат причина за тревоги у бъдещата майка, особено ако държи да роди по естествен път.
Всъщност тялото на всяка една от нас може да се справи, стига да имаме нужната информация, опора и подкрепа.
Наистина има едри бебета, както и някои жени са с по-тесен таз... Но не е задължително това да представлява проблем да родиш по естествен път. През последните месеци на бременността тазът се разширява, а малкото човече се намества и позиционира. И често, на пръв поглед едри новородени се появяват на бял свят напълно безпроблемно. На този етап е нужно да знаеш следното:
21 век ни направи преки свидетели на едно от най-големите природни тайнства – развитието на бебето в утробата. Надали има бъдеща майка, която да не си е поплаквала пред монитора на ехографа, докато гледа как мъничето помахва с ръчички вътре, чува сърчицето му да бие и даже го вижда да се усмихва :).
За специалистите обаче ехографът е важен апарат, който дава възможност да се проследят определени етапи в развитието на бебето, както и евентуалните му размери, за да се прецени дали биха оказали влияние на хода на раждането.
Доколко обаче е вярно измерването с помощта на техниката? Със сигурност си чувала не една и две истории за новородени, изненадали лекарския екип и мама с около половин килограм в плюс или минус от очакваното. Всъщност би трябвало да имаш доверие не на машинката, а на „устройството” зад нея, или по-точно казано - на лекаря, който извършва прегледа.
За да се преценят размерите на бебето, се ползват усреднени данни, на базата (най-често) на големината на главичката или бедрото. И така твоето бебе може да е с диаметър на главичката, отговарящ на бебе над 4 кг, но да се роди 3200 г (стойностите са примерни) просто, защото главичката му е по-голяма, или пък позицията му в утробата не е позволила замерването да се направи с точност.
Предлежанието или позицията на бебето в майчината утроба също е честа причина за раждане с цезарово сечение. Най-вероятно още към средата на седмия месец на бременността твоето съкровище ще се е нагласило в „стартова позиция“ - с главата надолу. Ако не е – не бързай да се тревожиш. Първо, колкото и невероятно да ти звучи бебета се раждат нормално и в седалищно предлежание (рядко, но факт). И второ - има методи, които могат да помогнат на мъничето да застане в желаната позиция.
За най-добра позиция за раждане се счита т.нар. главично предлежание, при което главичката е надолу, а гръбчето на бебето описва дъгата на твоя корем отляво.
Консултант: д-р Бояна Петкова – СБАЛДБ, София
Здравословната и безопасна бременност е най-голямото желание на всяка бъдеща...
Много често се случва към всички екстри на деветте месеца да се добавят и...
Бременна си и вълненията не спират. С времето коремчето расте, а ти все повече...
Разсеяна, раздразнителна, чувствителна – това е нормалното ти състояние от...